SiKing

July 28, 2006

Tak se chcete stěhovat do Irska?

Filed under: eire — SiKing @ 3:08 pm
Tags: ,

symbol of IrelandPo prvním měsíci v Irsku, z vlastních (někdy špatných) zkušeností, jsem sepsal seznam věcí které uskutečnit co nejdříve po přistěhování, nebo raději ještě dříve. Tyto rady berou v úvahu, že sem jedete za prací. Jestli jedete jenom na dovolenou, tak to se raději podívejte na záznam A Day in Dublin, níže.

Nebudu tady rozebírat jak si najít práci. Prostě vycházím z toho, že buď práci už máte, nebo víte jak na to sami. Jestli máte zájem o takovou diskuzi, tak napište něco do poznámek, třeba něco někdy sesmolím.

Dost těchto rad je k dispozici různě po Internetu, ale myslím, že nikde to není v češtině. Hlavní webové stránky pro bližší informace o všem co tady píšu, převážně v angličtině ale kusy jsou i v češtině, jsou Oasis portal a Irish Tax and Customs.

Krok číslo 1: Telefon a adresa

První věc: sehnat okamžitě adresu, kde můžete dostat dopis počtou. Stačí mít paragon z hotelu kde bydlíte a jak dlouho tam budete. Většina hotelů si je vědoma, že tohle je potřeba pro další krok – PPS číslo – a určitě Vám pomůžou. Jestli bydlíte u někoho známého, tak stačí dopis, že u něho bydlíte, vlastnoručně podepsaný majitelem domu – samozřejmě tohle nikdo nikdy nebude ověřovat Image, nejste už přece v Čechách.

Jestli tu hodláte být delší dobu, doporučuji mít Irské telefonní číslo. Jsou tu tři hlavní mobilní operátoři: Vodafone, O2, a Meteor. Stačí projít se po Henry Street (kam asi zamíříte první den stejně) a prohlédnout si jejich nabídky. Já jsem koupil mobil (šunku, ale funkční) a SIM kartu za €49, a během dalšího půl roku mi dají €80 kredit (€20 okamžitě, a €10 každý měsíc potom). Samozřejmě, jestli už vlastníte odblokovaný telefon, tak SIM karta by v něm měla fungovat; zakoupený nový mobil se potom může udat v bazaru asi tak za €10.

Krok číslo 2: PPS číslo

Pro tohle bych šel hned první pracovní den co tady jste! Potřebujete sebou pas a tu adresu z prvního kroku. Nepotřebujete, na rozdíl například od Spojených Států, mít zaměstnání. Na webu se podívejte kde je nejbližší pobočka kam zajít. Strávíte tam asi tak hodinu ve frontách s Polákama a vyplňováním formulářů. Potom asi tak do deseti dnů vám přijde „PPS dopis“, kde bude uvedené Vaše daňové číslo.

Bez tohohle čísla je sice možné v Irsku pracovat, ale je to blbý. Budete na tak zvaném „emergency tax“, což je 42% Vašeho platu. Je pravděpodobné, že nestihnete všechno včas, a na prvním platu Vám stejně strhnou tento emergency tax. Až se vše vyřeší, tak Vám potom zaměstnavatel bude strhávat méně, než se vše zpětně vyrovná.

Bankovní konto

Mimo jiné, se ten PPS dopis dá použít i na otevření bankovního konta v Irsku. Poplatky za konto tady jsou značně nižší než v Čechách, takže tento tah také doporučuji. Já mám konto vedené ZDARMA za podmínek, že musím minimálně jednou měsíčně použít platební kartu a minimálně jednou měsíčně musím zaplatit něco (třeba účet za energie domů) přes Internet. Díky IBAN, je jednoduché převést peníze z Čech do Irska. Potom bych v Čechách zrušil všechny konta co tam mám. Jediné co jsem si tam já osobně nechal, je stavební spoření, že jsem chtěl nadále vytahovat prachy z vlády… na což jako Český občan mám právo!

Tři největší banky v Irsku jsou: Bank of Ireland, AIB, a permanent tsb.

Možná, že by Vám stejně dělalo problém, mít plat převedený na číslo v cizině. To jsem zatím nezkoušel. Jestli s tím máte zkušenosti, rád bych o tom slyšel.

Daňové úlevy

Hned (jako ten samý den) jak dostanete práci, tak skočit na tax credits. V Irsku se to dělá tak, že vyplníte formulářPDF, a někam ho odešlete. Do formuláře potřebujete dát Vaše PPS číslo, a daňové číslo zaměstnavatele (PAYE Registered No.), které Vám zaměstnavatel samozřejmě musí dát. Zaměstnavatel Vám také řekne kam formulář máte poslat. Ten kdo Váš formulář obdrží, Vám potom spět pošle další formuláře na konkrétní věci (například počet dětí, kolik platíte nájem, atd. – věci které v původním formuláři požadujete) a možná bude požadovat další dokumenty. Až se tohle vše vyřeší, tak potom Vy a Váš zaměstnavatel dostanete dopis, kolik jsou Vaše daňové úlevy. Zaměstnavatel podle toho začne strhávat správný počet daní, a případně i méně aby jste dostali zpátky vše co jste na začátku pravděpodobně přeplatily.

Jako druhou věc, bych hned skočil na dětské přídavky. Potřebujete: formulářPDF, PPS číslo, kopie dětských rodných listů, a šup s tím na počtu. České rodné listy budou pravděpodobně muset být přeloženy do angličtiny; moje děti už mají rodné listy v angličtině, takže tohle jsem nemusel řešit. Mimochodem, tady se vůbec neřeší nějaké pitomosti jako soudní ověření, atd. Prostě obyč fotokopie, a jedem. Tenhle krok bude trvat dlouho – jako měsíce dlouho! Ale, zase dostanete na co máte nárok zpětně až se všechno vyřeší.

Poznámka: Veškerou poštu co posíláte z Irska na Irskou vládu, máte nárok, jako daňový plátce, posílat ZDARMA! Na západě je normální, že vláda pro svoje daňové plátce něco dělá – i něco jiného než jenom krást! Místo známky na to prostě napíšete slovo FREEPOST a hodíte to do schránky.

Bydlení

Tak po měsíci z tohohle mám noční můry! Zatím žádné výsledky, tedy mimo následujících rad. Prosím pozor, já tohle řeším z pohledu relativně veliké rodiny. Svobodní individua to samozřejmě budou mít jiné, a asi levnější / lehčí.

Jednoduchá matematika, po Irsku:

 • Jestli v Čechám vyděláváte KČx tisíc za měsíc, tak za stejnou práci může očekávat v Irsku kolem €x tisíc za rok.
 • Jestli v Čechám platíte nájem KČy tisíc za měsíc, tak za relativně stejné pohodlí můžete v Irsku počítat kolem €(y/10) tisíc za měsíc. Malá poznámka: v Irsku se normálně bydlí v řadových domcích nebo rodinných domcích; paneláky se tu moc nevedou. Český, například, 3+1 se většinou počítá jako tři místnosti, plus jedna kuchyň, a koupelní jádro. Irský ekvivalent 3+1 by bylo tři ložnice, plus jedna kuchyň, PLUS obývák, PLUS jídelna, a jedna (nebo více) koupelna.
 • Jestli v Česku vlastníte dům, který má hodnotu KČz milion, tak v Irsku můžete počítat, že stejné pohodlí Vás bude stát kolem €(z/4) milion. Tohle poslední je opravdu jenom můj odhad; v Čechám jsem nic nevlastnil, a v Irsku zatím taky ne.

Nájem

Doporučuji začít hledat hned. Je tu normální, že nájemní smlouva se podepisuje na 1 rok; ale jsou i kratší. Můžete začít kdykoliv, i uprostřed měsíce. Já udělal tu blbost, že jsem chtěl začít 1ho v měsíci. Na to se vybodněte, berte okamžitě když něco najdete.

Druhá věc, která je problém, jsou realitní kanceláře. Asi tak 70% nájmů co najdete jsou přes realitky. Normální lidé kteří pronajímají svůj vlastní domek chtěj co nejdříve peníze. Realitky většinou přijedou v Mercédézu a musí si vymýšlet píčoviny aby toho Méďu opodstatnili. Ty píčoviny jsou hlavně reference: z práce, z banky, a hlavně od minulých landlordů. Nahoděj latexový rukavice, a ohni se: tohle určitě bude bolet. Když nemáte kterýkoliv reference (já samozřejmě neměl žádného landlorda), tak se na Vás vyserou. Vůbec nemají zájem někoho do domu dostat co nejrychleji, protože oni stejně dostanou jednou (a jenom jednou) zaplaceno. Ovšem mají 70% trhu, takže musíte mít štěstí nebo trpělivost. Já zatím neměl ani jedno!

Hlavní (a jediná) webová stránka je daft.ie.

Doplněno 04-09-06: další (nová) stránka která vypadá nadějně je MyHome2Let.ie.

Jednu z věcí kterou samozřejmě musíte brát v úvahu, je jak se dostat do práce. Auto, jako primární doprava jestli pracujete v Dublinu, není doporučená. Představte si dojíždět každý den do centra Prahy… Možnosti MHD po Dublinu tedy jsou:

 • Autobus sice jezdí všude, ale je na H, protože je dost nespolehlivý – překážejí mu všichni pitomci v autech.
 • LUAS (zdejší tramvaj) má jenom dvě trasy. „Červená trasa“ vede do trochu chudších částí Dublinu, a jsou tam relativně snesitelné ceny. Osobně jsem se v těchto koncích ještě nebyl podívat, ale možná to budu muset projet. Jestli (až?) budu mít další info, tak to tady doplním.
 • DART (zdejší Metro) jezdí podél pobřeží, ze severu přes centrum na jih. Na té mapce je zobrazeno několik tras najednou. Konkrétně DART je ta zelená čárka, která vede z Greystones (jih) do Howth (severovýchod) nebo do Malahide (sever). Vzhledem k tomu, že já pracuji kousek od DARTu, tak lokality na DARTu byli první, a zatím jediné, na které jsem se díval.

Já jsem ochotný dojíždět maximálně hodinu do práce, když bydlení bude za správnou cenu ve správné lokalitě. Jako správnou lokalitu beru, zase z pohledu větší rodiny, že tam musí být nějaký slušný výběh pro děti, dobré nákupní centrum, a dobré školy relativně blízko v okolí. Hledal jsem tedy nejvíce v těchto lokalitách:

 • Na jihu je město Bray. Je to menší, novější město, se slušnými školami. Neměl jsem tam ale moc štěstí, protože lidé jsou tam namyšlení a chtěj za jejich chůču trochu moc peněz. Dál je tam potom Greystones, což je menší městečko – menší školy, menší krámy, atd. Do Greystones také vede jenom jedna kolej, což hodně omezí veškerou vlakovou dopravu tam a zpátky. Dál na jih jezdí i jiné vlakové spojení, ale kvůli té jedné koleji mi bylo řečeno, že tam jezdí docela málo vlaků. Zvažte ceny sami.
 • Na sever vede jedna trasa DARTu až do Howth. Konkrétně Howth je hezký, ale drahý – je to poloostrov a je pro boháče. Ale mezi Dublinem a Howtem je možnost několika dobrých oblastí kde bydlet.
 • Dál na sever jezdí DART až do Malahide. Přes Malahide vedou hlavní koleje dál přes celý Irsko, tak si myslím, že pro DART to je docela drahý pronájem, a tím pádem tam nejezdí moc DARTů. Ovšem to není problém, protože tam jezdí další vlaky, které jezdí dále. Hlavně Northern Commuter – modrá čárka z Pearse Street (centrum) přes Dundalk (sever) a dál až do Belfastu. Že je to delší trasa, neznamená, že to trvá déle. Všimněte si na mapce, že vlak má méně zastávek, a po delších kusech mezi zastávkami to může frčet. Image Jsou tady hezké oblasti za rozumné ceny, kde já pravděpodobně skončím.

Koupě

Nákup domku zatím neřeším, takže zatím jediné co můžu poskytnout jsou jenom dvě webové adresy: daft.ie a MyHome.ie. Ceny jsou tu celkově dost vysoké, ale to se musí očekávat v lokalitě kde je hodně práce.

Časem, doufám, budu mít v této oblasti více praktických zkušeností.

Advertisements

1 Comment »

 1. Good description for newcomers.

  Comment by Anonymous — March 31, 2013 @ 12:05 pm | Reply


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: